ETKİNLİKLER
Bilgi Toplumu Enstitüsü Etkinlik Bilgileri
 • 26.09
  2014
  Bilgi Toplumu Enstitüsü faaliyetlerine başladı
  Bilgi Toplumu Enstitüsü faaliyetlerine başladı

  Turkcell ve Türkiye Bilişim Vakfı (TBV) işbirliğinde hayata geçirilen Bilgi Toplumu Enstitüsü’nün açılışı yapıldı. Teknoloji ve bilgiye erişimin topluma yayılmasını hedefleyen enstitüde etkinlik ve eğitimler tüm yıla yayılacak.

  Türkiye’nin lider teknoloji ve iletişim şirketi Turkcell ve Türkiye Bilişim Vakfı el ele vererek ülkemizi bilgi toplumuna dönüştürme yolunda önemli bir adım olan Bilgi Toplumu Enstitüsü’nü hayata geçirdi. Merkez binası Karaköy’de yer alan Bilgi Toplumu Enstitüsü’nün açılışı Beyoğlu Belediye Başkanı Ahmet Misbah Demircan, Turkcell Genel Müdürü Süreyya Ciliv ve TBV Yönetim Kurulu Başkanı Faruk Eczacıbaşı tarafından yapıldı. Klasik bir düşünce kuruluşunun (think tank) ötesine geçmesi hedeflenen TBV-Turkcell Bilgi Toplumu Enstitüsü aracılığıyla, prestijli yurtiçi ve yurtdışı işbirlikleri gerçekleştirilmesi, dünyanın önde gelen kanaat önderleri ve sektör temsilcilerinin katılımıyla sektörün geleceğine yön veren bir platform haline gelmesi, üniversite-sanayi işbirliklerinin desteklenmesi ve teknoloji konusunda eğitim alan gençlerin Enstitü olanaklarından faydalanmaları planlanıyor.

  İnovasyon ve üretimin teşvik edildiği bir buluşma noktası

  Bilgi Toplumu Enstitüsü’nün açılışında konuşma yapan Turkcell Genel Müdürü Süreyya Ciliv, “Dünya bir bilgi çağı yaşıyor, özellikle mobil iletişim teknolojilerinin her geçen gün hayatımızı  iş yapış biçimlerimizi derinden dönüştürmesine tanık oluyoruz. Hepimiz Türkiye’nin gerçek bir bilgi toplumuna dönüşmesini, inovasyonda, teknolojide dünyayla yarışan, söz sahibi bir ülkeye dönüşmesini istiyoruz. Aslında malzememiz hazır: Yaptığımız yatırımlar sayesinde bugün dünyayla yarışan bir mobil iletişim altyapımız var, topraklarımızda müthiş bir insan gücü ve zekası var, birbirinden değerli üniversitelerimiz var. Bilgi Toplumu Enstitüsü işte tüm bu malzemenin bir araya geldiği, bu alanda inovasyon ve üretimin teşvik edildiği bir buluşma noktası olacak. Turkcell olarak başlattığımız mobil yazılım seferberliği Geleceği Yazanlar kapsamındaki etkinliklerimizi de Enstitü ile entegre ederek gençlerimizin eğitiminde fark yaratacağına inanıyorum. Bu merkezde ayrıca hayata geçirdiğimiz “Turkcell Yeni İş Hızlandırma Programı” ile yenilikçi fikir sahiplerinin yeni iş fikirlerini, onlara sağlanan eğitim ve mentorluk desteğiyle hızlıca ve düşük maliyetle test edebilmeleri ve bunları iş modeli haline getirebilmeleri için bir platform sağlayacağız. Bu düşünce ve çalışma ortamının, Enstitü’nün temellerini atan Türkiye Bilişim Vakfı’na yürekten teşekkür ediyoruz” dedi.

  TBV Başkanı Faruk Eczacıbaşı ise şöyle konuştu: Bilgi ve iletişim teknolojileri alanında donanımlı, uluslararası alanda tanınacak bir bilgi üretim ve paylaşım merkezi oluşturmak istiyoruz. Enstitü, üniversite-sanayi-kamu-özel sektör-sivil toplum birlikteliği ile katılımcı bir şekilde çalışacak ve bilgi üretecek. Böylece, Türkiye’nin, bilgi toplumuna geçiş sürecini hızlandırmak için gerekli kültür ve değer yapısının inşasına hizmet edecek... Buna ek olarak, bilgi ve iletişim teknolojilerinin ülkemizde hizmet sağladığı bütün sektörlerin küresel rekabet gücünün artmasına katkıda bulunmak istiyoruz. Enstitü, bu konuda özellikle veri-bilginin, sağlıklı ve doğru toplanması ve bu veri-bilgiden, ekonomide verimliliği, rekabetçiliği artırıcı nitelikte yeni bilgi üretilmesi için aracı olacak. Üçüncü amacı olarak, bilgi ve iletişim teknolojileri alanında daha bilgili, daha yetkin gençlerin, girişimcilerin yetişmesine, bu sektöre nitelikli istihdamın arttırılmasına katkıda bulunmak istiyoruz. Gençlere ve yenilikçi fikir üreten kişilere bilgi ve uzmanlık desteği sağlayacak bir merkez öngörüyoruz. Toplum ve sanayinin, bilgi ve iletişim teknolojilerini daha fazla kullanmasını sağlamak için ortak bazlı bir kullanım alanı oluşturmayı amaçlıyoruz”.

  Etkinlikler tüm yıla yayılacak

  Bilgi toplumunun gereği olarak toplumun bütün kesimlerine bilişim kültürünün yayılması için hayata geçirilen Enstitü’de tüm yıla yayılan Ar-Ge ve girişimcilik odaklı etkinlik ve eğitimler gerçekleşecek. Turkcell’in kısa sürede 20 bin kişiye ulaşan mobil yazılım seferberliği Geleceği Yazanlar’ın etkinliklerinin bir kısmı da Enstitü bünyesinde düzenlenecek. Bilgi Toplumu Enstitüsü, tüm mobil uygulama ekosisteminin faydalanacağı atölye çalışmaları ve yazılım maratonlarına ev sahipliği yapacak. Ayrıca,  her yaştan ve her kesimden mobil uygulama geliştiricinin, mentorlar ve ekosistemdeki firmalarla bir araya gelerek yenilikçi mobil uygulama üretecekleri bir buluşma noktası olacak.

  Ülkemizde inovasyonu teşvik etmek üzere düzenlenecek seminerler dizisi TBV-Turkcell Trend Talks etkinliklerinde dünyaca ünlü kanaat önderleri konuşmacı olarak ağırlanacak. Ekosisteme ilham vermesi amaçlanan bu vizyon toplantılarında “Yaşamı İyileştiren Teknolojiler”, “Smart City”, “Bulut Bilişim”, “Giyilebilir Teknoloji” gibi başlıklar ele alınacak.

  Enstitü’nün odak alanlarından biri de üniversite-sanayi işbirliklerini desteklemek. Ekosistemin üniversite bağlantıları kullanılarak, Eylül ayından itibaren belli dönemlerde üniversitelerde  “Gelecekte Teknoloji ve İnsan” temalı buluşmalar gerçekleşecek.

  Bilgi Toplumu Enstitüsü, sektöre katkıda bulunan yenilikçi işleri ödüllendirmek üzere geleneksel hale gelecek “Teknoloji Ödülleri”ni de organize edecek. Bu hedeflerin yanı sıra Enstitü periyodik olarak sektöre ayna tutacak, kaynak olacak ya da yön verecek araştırma ve raporlara da imza atacak.   

  100 yıllık bina restore edildi

  Türkiye’nin 2023 Vizyonu ile AB Dijital Gündem 2020 hedeflerine paralel şekilde faaliyet gösterecek Enstitünün merkezi Karaköy’de. Türkiye Bilişim Vakfı kullanımına verilen ve İstanbul İl Özel İdaresi’nden sağlanan mali destekle İstanbul Beyoğlu Belediyesi kontrolünde restorasyon çalışmaları tamamlanan 100 yıllık binada faaliyetlerini sürdürecek. Toplam 5 katlı ve 450 metrekare kapalı alana sahip olan binanın her katı, Enstitü içinde duyulacak farklı ihtiyaçlara göre tanzim edildi. Binanın bir katı Geleceğe Yazanlar’a bir katı da Turkcell Yeni İş Hızlandırma Programı’na tahsis edildi.

 • 14.01
  2015
  Akıllı Şehir Barcelona’nın CIO'su Manel Sanroma Istanbul’da
  Akıllı Şehir Barcelona’nın CIO'su Manel Sanroma Istanbul’da

  Barcelona CIO'su Manel Sanroma 19 Ocak’ta “Barcelona’s vision of a smart city: Internet and the city” konulu bir konuşma yapmak için Bilgi Toplumu Enstitüsü’nün davetlisi olarak İstanbul’a geliyor. Kanyon 22. Kat ta gerçekleştirilecek toplantıya sektör, kamu, üniversiteler ve basından davetliler katılacak.

 • 19.01
  2015
  Manel Sanroma Akıllı Şehir Barcelona'yı Anlattı
  Manel Sanroma Akıllı Şehir Barcelona'yı Anlattı

  Barcelona CIO'su Manel Sanroma “Akıllı Şehir Barcelona“yı anlatmak üzere Bilgi Toplumu Enstitüsü'nün konuğu olarak İstanbul'daydı. 19 Ocak 2015 Pazartesi günü Kanyon'da yapılan etkinlik sektör, üniversiteler ve STK'lardan yoğun ilgi gördü.

  Etkinlikte yapılan sunuma linkten ulaşabilirsiniz.

 • 30.11
  2014
  Bilgi Toplumu Enstitüsü ve Brookings Institution İşbirliği Lansmanı 27 Kasım 2014'te yapıldı
  Bilgi Toplumu Enstitüsü ve Brookings Institution İşbirliği Lansmanı 27 Kasım 2014'te yapıldı
  Türkiye’nin Bilgi Toplumuna geçiş sürecine katkı sağlamak” vizyonu ile yaklaşık 20 yıldır çok sayıda önemli proje gerçekleştiren Türkiye Bilişim Vakfı (TBV) ile Türkiye’nin lider teknoloji ve iletişim şirketi Turkcell işbirliğiyle kurulan Bilgi Toplumu Enstitüsü, dünyanın önde gelen düşünce kuruluşu Brookings Institution ile önemli bir işbirliğine adım attı.
   
  Bu önemli işbirliğinin kapsamını ve hedeflerini paylaşmak üzere; TBV Yönetim Kurulu Başkanı Faruk Eczacıbaşı ve Turkcell Genel Müdür Yardımcısı Burak Sevilengül’ün ev sahipliğinde, Brookings Institution Başkan Yardımcısı Darrell West’in katılımıyla 27 Kasım 2014'te yapılan lansman sektörden de büyük ilgi gördü.
   

  Faruk Eczacıbaşı'nın konuşma metni için

   

  Darell West'in konuşma metni için

   

  Burak Sevilengül'ün konuşma metni için

   

  Darell West ve Brookings Institution hakkında detaylı bilgi için